V letošním školním roce budou žáci devátého ročníku vyplňovat přihlášku na střední školu, a budou tak rozhodovat o svém budoucím povolání. Naše škola v rámci volby povolání pro ně uspořádala další exkurzi, tentokrát do Prostějova.

První zastávkou byla firma Toray. Pracovníci, kteří nás doprovázeli, nám dopodrobna vysvětlili celý výrobní proces výroby podšívkoviny. Prohlédli jsme si výrobu 100% polyesterové tkaniny pro podšívky, 100% polyamidové tkaniny pro výrobu airbagů, tiskové desky pro bezvodý ofset. Poté jsme navštívili rodinnou firmu Koutný, kde se vyrábí pánská móda i uniformy pro státní zakázky. Seznámili jsme se i s historií podniku. Prošli jsme provoz, viděli jsme, jak vzniká návrh oděvu až po konečnou finální úpravu. Zajímavý byl CNC stroj, který vykrajoval součásti obleku v látce. Firma každý rok uvádí na trh dvě kolekce jaro a podzim.  V podnikové prodejně si může vybrat každý muž. Žáky překvapila i příznivá cena zboží. Na závěr exkurze jsme získali drobné dárečky.

Poslední naší zastávkou byla firma Maier, výrobce plastových komponentů pro automobilový průmysl. Jejich výrobky najdou uplatnění v různých typech automobilů.  Lisují zde exteriérové i interiérové komponenty, následně je povrchově upravují lakováním či chromováním. Měli jsme možnost prohlédnout si nejen výrobní prostory, ale také sklad hotových výrobků. Tady pracují poloautomatické vozíky, tedy bez obsluhy člověka. Firma zaměstnává pilné a pracovité lidi s dobrým jazykovým vybavením, každý zaměstnanec by měl ovládat kromě českého jazyka i angličtinu a španělštinu.

Hlavním přínosem celé exkurze byla možnost vidět na vlastní oči, jak vypadá celý výrobní postup od nápadu až po realizaci. Pracovníci odpověděli žákům na každou jejich otázku, získali tak mnoho zajímavých informací. Zaujala je prezentace firem a na základě exkurze mají jasnější představu o budoucí volbě povolání i výběru střední školy. Žáci získali také kontakty na pracovníky, kteří by jim mohli zprostředkovat stáž nebo praxi. Mohli si uvědomit, že čím lepší jazyková vybavenost a celkové výsledky, tím větší by mohli mít studijní stipendium a následně zejména uplatnění na trhu práce. Mnoho žáků by se podobné exkurze do dalších firem znovu rádo zúčastnilo.

Slavomíra Schubertová, vyučující fyziky