Ve středu 15. září se žáci 9. A třídy zúčastnili zajímavé exkurze. V rámci ní navštívili tři různé provozy. Cílem bylo usnadnit jim volbu povolání.

Jako první jsme navštívili závod HTM Sport v Litovli, kde se vyrábějí lyžařské boty značky Head. Vedoucí provozu nás seznámil s kompletním procesem výroby lyžařské boty. První zastávka byla u místa, kde se granulát taví a tento tekutý plast se vstřikuje do formy a vytváří se se komponenty boty jako manžeta, skelet a podpatek. Pro každou velikost i jiný typ boty potřebují vlastní formu, kterých mají ve firmě několik set kusů. Komponenty prochází kontrolou kvality a následně jsou potištěny pomocí metody tamponového tisku. Zde se využívá i práce potiskovacích robotů.  

 „Překvapilo nás velké množství variant, které tady vytváří – různé barvené kombinace, velikosti i styly. Ráda lyžuji a vůbec mě nenapadlo, kolik lidí se podílí na výrobě lyžařské boty,“ zamyslela se Laura Jančová.

Druhou zastávkou byla firma Europasta SE v Litovli – Tři Dvory. Jedná se největší a nejmodernější výrobce těstovin v České republice. V potravinářském závodu jsou dodržována přísná bezpečnostní opatření, proto jsme se před vstupem do výrobní haly museli obléknout do ochranného pláště, čepičky na vlasy a návleků na boty. Prvně jsme se zastavili u sila, kde je skladována mouka. Zajímavé bylo zjistit, že zde vyrábí i těstoviny tricolori (směs tří barev, zelená – špenátové, červená – rajčatové, žlutá – bez přísad). Nejvíce nás zaujala výrobní linka na dlouhé těstoviny – vyrábí se na speciální výrobní lince, protože jejich specifikem je jiný způsob zacházení s těstovinou vzhledem k její délce (těstoviny se nesuší na pásech, ale zavěšené na tyčkách). Těstoviny jsou sušené, vyrobené s vlhkostí do 13 % a jsou dodávané na trh s trvanlivostí okolo 2 let. Po zabalení jsou balení poskládána na palety a uložena do automatického skladu, který má jedenáct pater. Na závěr jsme všichni dostali dárek v podobě balíčku těstovin.

Poslední zastávkou byla strojírensko-metalurgická skupina UNEX Uničov. Pro vstup dovnitř jsme museli mít přilbu, protože v rámci provozu jsou na jeřábech přenášeny obrovské kusy železných produktů. Viděli jsme, jak z kusu železa vzniká vlečka, která bude převážet tanky. Díky vlastním strojírnám, lakovnám, slévárnám a kovárně je UNEX schopen dodávat široký sortiment těžkých ocelových konstrukcí včetně montáže, finálně opracovaných odlitků a výkovků. V této firmě se uplatní mnoho studentů strojírenských oborů, protože potřebují svářeče, zámečníky, kováře či svářeče kovů na slévárně.

Díky možnosti nahlédnout pod ruce pracovníků ve všech třech závodech doufáme, že žáci mají větší představu, kterému povolání se chtějí v budoucnu věnovat.

Slavomíra Schubertová

 

 

 

 

Kontakt

Základní škola Olomouc, Zeyerova 28, příspěvková organizace
Zeyerova 28/970
779 00 OLOMOUC

tel: 581 114 232
e-mail: info@zs-zeyerova.cz

Kalendář akcí

Logická olympiáda
školní kolo, vybraní žáci
Út 12.10.2021

 

Plavecký výcvik
2.AB, 3. ABC
Čt 14.10.2021

 

Dílna čtení
Knihovna města Olomouce, 8.C
Pá 15.10.2021

 

Dílna čtení
Knihovna města Olomouce, 6.A
Po 18.10.2021

 

Plavecký výcvik
2.AB, 3. ABC
Čt 21.10.2021

 

Dopravní výchova
2. AB
Po 01.11.2021

 

Dopravní výchova
2. AB
St 03.11.2021

 

Dopravní výchova
2. AB
Po 08.11.2021

 

Dopravní výchova
2. AB
Út 09.11.2021

 

Beseda KHS – Škodlivost kouření
8.A
Po 29.11.2021

 

Beseda KHS – Škodlivost kouření
8.B
St 01.12.2021

 

Beseda KHS – Škodlivost kouření
8.C
Čt 02.12.2021