V uplynulém i tomto školním roce se žáci zúčastnili soutěže Souboj čtenářů, která je součástí kampaně Rosteme s knihou. V rámci třídních kolektivů vytvořili čtenářské skupiny, v nichž diskutovali nad vybranými tituly dětské literatury. Poté žáci odpovídali v online soutěži na kvízové otázky.

Za svoji aktivitu a houževnatost, se kterou se žáci do soutěže vrhli, byli odměněni exkurzí do Prahy. Jednalo se o nadšené čtenáře ze VI. A a VII. C. Pod vedením učitelek českého jazyka zde navštívili největší český knižní veletrh Svět knihy Praha 2019, kde měli možnost zhlédnout besedy s autory, zajímavé přednášky i soutěže. Šesťáci se zaposlouchali do vyprávění spisovatelky a ilustrátorky Renáty Fučíkové, jež získala za svoji tvorbu mnoho českých i zahraničních ocenění. Dozvěděli se, jak se autorka ke kreslení i psaní dostala a jakým způsobem ke každému tématu přistupuje. Sedmáci se zúčastnili tvořivé dílny, kde si zkusili vyrobit audioknihu. Průmyslový palác Výstaviště Holešovice, kde se Svět knihy konal, nabídl zájemcům o literaturu nespočet možností prohlédnout si stánky desítek nakladatelů, čehož mnozí využili a domů si odváželi alespoň jednu knížku.

V Křižíkově pavilonu se žáci podívali pod pokličku animovaných filmů, neboť se zde koná oficiální putovní výstava významného amerického studia Pixar. Zjistili, jak se tvoří animovaný film a co všechno předchází tomu, než postava ožije a začne vyprávět svůj příběh. Žáci si tak připomněli postavičky z Příběhu hraček, Hledá se Nemo, Auta, Život brouka nebo Úžasňákovi. Největší zájem byl o stroj Zoetrop nebo velkoplošné kino Artscape. Pozornosti samozřejmě nikomu neušel ani model auta BleskaMcQueena v životní velikosti.

Příjemně i užitečně strávený den v Praze byl zakončen procházkou po Václavském náměstí. Všichni si z Prahy vezou mnoho zážitků a my, učitelé, věříme, že jsme zase o něco rozšířili počet čtenářů mezi našimi žáky.

Hana Kramářová