V uplynulém i tomto školním roce se žáci zúčastnili soutěže Souboj čtenářů, která je součástí kampaně Rosteme s knihou. V rámci třídních kolektivů vytvořili čtenářské skupiny, v nichž diskutovali nad vybranými tituly dětské literatury. Poté žáci odpovídali v online soutěži na kvízové otázky.

Za svoji aktivitu a houževnatost, se kterou se žáci do soutěže vrhli, byli odměněni exkurzí do Prahy. Jednalo se o nadšené čtenáře ze VI. A a VII. C. Pod vedením učitelek českého jazyka zde navštívili největší český knižní veletrh Svět knihy Praha 2019, kde měli možnost zhlédnout besedy s autory, zajímavé přednášky i soutěže. Šesťáci se zaposlouchali do vyprávění spisovatelky a ilustrátorky Renáty Fučíkové, jež získala za svoji tvorbu mnoho českých i zahraničních ocenění. Dozvěděli se, jak se autorka ke kreslení i psaní dostala a jakým způsobem ke každému tématu přistupuje. Sedmáci se zúčastnili tvořivé dílny, kde si zkusili vyrobit audioknihu. Průmyslový palác Výstaviště Holešovice, kde se Svět knihy konal, nabídl zájemcům o literaturu nespočet možností prohlédnout si stánky desítek nakladatelů, čehož mnozí využili a domů si odváželi alespoň jednu knížku.

V Křižíkově pavilonu se žáci podívali pod pokličku animovaných filmů, neboť se zde koná oficiální putovní výstava významného amerického studia Pixar. Zjistili, jak se tvoří animovaný film a co všechno předchází tomu, než postava ožije a začne vyprávět svůj příběh. Žáci si tak připomněli postavičky z Příběhu hraček, Hledá se Nemo, Auta, Život brouka nebo Úžasňákovi. Největší zájem byl o stroj Zoetrop nebo velkoplošné kino Artscape. Pozornosti samozřejmě nikomu neušel ani model auta BleskaMcQueena v životní velikosti.

Příjemně i užitečně strávený den v Praze byl zakončen procházkou po Václavském náměstí. Všichni si z Prahy vezou mnoho zážitků a my, učitelé, věříme, že jsme zase o něco rozšířili počet čtenářů mezi našimi žáky.

Hana Kramářová

Kontakt

Základní škola Olomouc, Zeyerova 28, příspěvková organizace
Zeyerova 28/970
779 00 OLOMOUC

tel: 581 114 232
e-mail: info@zs-zeyerova.cz

Kalendář akcí

Adaptační kurz
6. C
18. – 20. 9. 2019

 

Plavání
2. AB
19. 9. 2019


Hanácká laťka

Horní náměstí, vybraní žáci
19. 9. 2019

 

Návštěva zahraničních partnerů  
Erasmus+ (World war II)
23. 9. – 27. 9. 2019

 

Atletický čtyřboj AK Olomouc
vybraní žáci 2. stupně
25. 9. 2019

 

Obezita není náhoda
6. ABC
1. 10. 2019

 

Energie – budoucnost lidstva
Jaderná elektrárna Dukovany, 8. ročník
1. 10. 2019

Hasík
2. AB
2. 10. 2019

 

Hasík
6. ABC
2. 10. 2019

 

Beseda k volbě povolání
9. A
7. 10. 2019

 

Beseda k volbě povolání
9. B
8. 10. 2019

 

Beseda k volbě povolání
9. C
9. 10. 2019

 

„Kolumbie – ráj slasti a neřesti“
Zeměpisný pořad, 8. a 9. ročník
11. 10. 2019