Návštěva Marlenky, hasičů i automobilky

V úterý 16. května 2023 se vybraní žáci osmého a sedmého ročníku zúčastnili exkurze do výrobny medových dortů Marlenka, SOŠ PO a VOŠ PO ve Frýdku—Místku a automobilového závodu Hyundai.

První naší zastávkou byl zázrak z medu. V Lískovci, kde se vyrábí Marlenka, nás zaujalo vyprávění o historii firmy, ale i životní příběh majitele Gevorga Avantisyana. Při tomto výkladu jsme dostali talířek s ochutnávkou jednotlivých produktů. Prohlédli jsme si také vyrobené dezerty pro zvláštní příležitosti, jako například dort ve tvaru koruny k 90. narozeninám již zesnulé královny Alžběty II. Pak už jsme procházeli návštěvnickým koridorem, který nám umožnil sledovat výrobu. Byli jsme svědky toho, jak funguje celý proces od počátečního zhotovení těsta až po finální zdobení produktů a expedici. Nejvíce se nám líbil robot „Fanouš“, který skládá krabice s Marlenkou na palety. Na konci prohlídky si někteří zájemci mohli zajít do prodejny nakoupit medové produkty pro nejbližší. Jelikož nám zbyl ještě čas, zastavili jsme se na náměstí ve Frýdku–Místku, kde jsme viděli tamější zámek.

Poté, jsme vyrazili na naši druhou exkurzi, která probíhala opět ve Frýdku, a to v SOŠ PO a VOŠ PO. Měli jsme možnost zhlédnout praktickou ukázku hasičů. Také jsme se dozvěděli, co všechno musí hasiči zvládnout, aby mohli toto povolání vykonávat, např. polygon nebo náročné psychické a fyzické testy. Zjistili jsme, že tato škola jako jediná spadá pod Ministerstvo vnitra ČR.

Následovala exkurze do Nošovic. Průvodce nás vybavil ochrannými brýlemi a přijímačem se sluchátky. Nastoupili jsme do vláčku a odjeli jsme si prohlédnout výrobní proces na vlastní oči. Viděli jsme sestavování auta od podvozku, přivařování výbavy, zapojování reproduktorů až po místo, kde je auto převzato technikem, které ho prověří zkušební jízdou.

Exkurze byla velmi zajímavá a všichni se už teď těší na další.

Jakub Radič, 8. A

 

Používáme cookies a obdobné technologie nezbytné pro správné fungování webu, a dále pro účely analýzy provozu a návštěvnosti a personalizaci obsahu a reklamy. Výběrem „Přijmout vše“ udělujete souhlas se zpracováním všech volitelných druhů cookies pro tyto zmíněné účely. Zpracování volitelných cookies můžete také odmítnout. Více informací v Zásadách používání souborů cookies.
Cookies settings
Přijmout
Odmítnout
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Jaké soubory cookie využíváme?

Na našem webu využíváme jen nezbytné soubory cookie - ty jsou reakcí na Vámi provedené akce, které představují požadavek na služby, jako jsou nastavení vašich předvoleb ochrany osobních údajů, přihlášení nebo vyplňování formulářů.

Tyto soubory cookie neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.

Soubory cookie pro lepší funkčnost

Tyto soubory cookie umožňují poskytovat vylepšenou funkčnost a přizpůsobení webové stránky. Mohou být nastaveny námi nebo poskytovateli třetích stran, jejichž služby jsme přidali na naše stránky. Pokud tyto soubory cookie nepovolíte, některé nebo všechny tyto služby nemusí fungovat správně.

Jak dlouho zůstanou cookies v mém zařízení? Doba, po kterou soubory cookies zůstanou ve vašem zařízení, se odvíjí od toho, zda se jedná o „trvalé“ nebo „relační“ soubory cookies. Trvalé soubory cookies budou uloženy webovým prohlížečem a zůstanou platné až do nastaveného data vypršení platnosti, pokud je před vypršením platnosti neodstraníte (u nás je to 180 dní). Relační cookies naopak vyprší na konci vaší webové relace, když se webový prohlížeč zavře.
Save settings
Cookies settings