Na chvíli jsme se stali výzkumníky

V rámci volby povolání, kterou se zabýváme v osmém ročníku v pracovních činnostech, jsme měli možnost zavítat do Vědeckotechnického parku UP v Olomouci.

Ten se zabývá kromě jiného hledáním nových odrůd rostlin, které budou v budoucnu lépe odolávat suchu a dalším nepříznivým podmínkám pro život. Proto zde luští např. genetické kódy. Při úvodní přednášce, kterou pro nás připravil RNDr. David Kopecký, Ph.D., jsme si uvědomili obsah pojmů kříženec, mutant, hybrid apod., a to jak v živočišném, tak v rostlinném světě. Poté jsme v laboratořích pracovali s pipetou a luštili přes mikroskop geny. Zasoutěžili jsem si v rychlosti uspořádání chromozomů, sestavili jsme kód genové informace. Měli jsme také možnost odnést si domů oddělenou DNA jahody.

Právě takové akce, které pro nás připravuje paní učitelka Iveta Krejčí a Slavomíra Schubertová, nám pomáhají v rozšíření si obzorů v tom, co obnášejí jednotlivé profese. Jen tak budeme schopni se za necelý rok správně rozhodnout, na kterou střední školu budou směřovat naše další kroky.

žáci VIII. C

 

           

 

Používáme cookies a obdobné technologie nezbytné pro správné fungování webu, a dále pro účely analýzy provozu a návštěvnosti a personalizaci obsahu a reklamy. Výběrem „Přijmout vše“ udělujete souhlas se zpracováním všech volitelných druhů cookies pro tyto zmíněné účely. Zpracování volitelných cookies můžete také odmítnout. Více informací v Zásadách používání souborů cookies.
Cookies settings
Přijmout
Odmítnout
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Jaké soubory cookie využíváme?

Na našem webu využíváme jen nezbytné soubory cookie - ty jsou reakcí na Vámi provedené akce, které představují požadavek na služby, jako jsou nastavení vašich předvoleb ochrany osobních údajů, přihlášení nebo vyplňování formulářů.

Tyto soubory cookie neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.

Soubory cookie pro lepší funkčnost

Tyto soubory cookie umožňují poskytovat vylepšenou funkčnost a přizpůsobení webové stránky. Mohou být nastaveny námi nebo poskytovateli třetích stran, jejichž služby jsme přidali na naše stránky. Pokud tyto soubory cookie nepovolíte, některé nebo všechny tyto služby nemusí fungovat správně.

Jak dlouho zůstanou cookies v mém zařízení? Doba, po kterou soubory cookies zůstanou ve vašem zařízení, se odvíjí od toho, zda se jedná o „trvalé“ nebo „relační“ soubory cookies. Trvalé soubory cookies budou uloženy webovým prohlížečem a zůstanou platné až do nastaveného data vypršení platnosti, pokud je před vypršením platnosti neodstraníte (u nás je to 180 dní). Relační cookies naopak vyprší na konci vaší webové relace, když se webový prohlížeč zavře.
Save settings
Cookies settings