Sestroj dopravní prostředek z recyklovatelných materiálů

V dnešní době je ochrana životního prostředí stále důležitější. Snažíme se minimalizovat naši stopu na planetě a hledáme způsoby, jak efektivně využít recyklovatelné materiály. V rámci soutěže nazvané „Sestroj dopravní prostředek z recyklovatelných materiálů“ vytvořili naši žáci výrobek z odpadních materiálů. Cílem bylo sestrojit libovolný dopravní prostředek s alespoň jednou pohyblivou částí. Pro výrobu jsme měli k dispozici širokou škálu recyklovatelných materiálů jako jsou PET lahve, krabice, papír, kartonové nádoby a polystyren. Pro spojení a zdobení jsme mohli využít lepenku, tavnou pistoli a barvy.

V rámci tohoto projektu vzniklo několik zajímavých výrobků. Matouš Drahotuský se rozhodl vytvořit míchačku sádrových směsí. Základnu tvořila sádrovláknitá deska, zinkový úchyt sloužil jako držák míchačky a vše bylo spojeno pomocí šroubů a matic z vyřazeného regálu. Motor z kazetového přehrávače poskytoval pohon míchačce, přičemž vypínač byl z pračky, konektor z WiFi routeru a drátky z tiskárny. Nádoba na směs byla vyrobena z plechovky od kukuřice. Výsledkem byl plně funkční výrobek, který dokázal míchat sádrové směsi.

Dalším příkladem je plastové autíčko s názvem „Autotrash“. Toto autíčko bylo vytvořeno z recyklovaných materiálů. Plastová láhev sloužila jako základna, do které byl vložen elektrický obvod z dronu. Kolečka byla vyrobená z plastových vršků, které by jinak skončily jako odpad. Autíčko bylo ovládáno dálkovým ovladačem z nefunkčního dronu. Pro zdobení byly využity papírové kartony a pro podsvícení byly použity LED diody, které reagovaly na stisknutí tlačítka.
Oba tyto projekty dokazují, že je možné vytvořit zajímavé a funkční výrobky z recyklovatelných materiálů. Výroba těchto modelů si vyžádala určitou kreativitu a práci s dostupnými materiály, které by jinak skončily jako odpad. Tito tvůrci využili svou fantazii a dovednosti a vytvořili jedinečné výrobky, které splňují požadavky projektu.
Tato jednoduchá výroba dopravních prostředků z recyklovatelných materiálů je skvělým příkladem toho, jak můžeme využít odpadní materiály a dát jim nový život. Je to způsob, jak podpořit udržitelnost a zároveň rozvíjet naši kreativitu. Tyto projekty nám také ukazují, že vytváření vlastních výrobků může být zábavné a přinášet nám velkou radost.

Slavomíra Schubertová, vyučující fyziky

fotografie M. Drahotuský a R. Koštial

Používáme cookies a obdobné technologie nezbytné pro správné fungování webu, a dále pro účely analýzy provozu a návštěvnosti a personalizaci obsahu a reklamy. Výběrem „Přijmout vše“ udělujete souhlas se zpracováním všech volitelných druhů cookies pro tyto zmíněné účely. Zpracování volitelných cookies můžete také odmítnout. Více informací v Zásadách používání souborů cookies.
Cookies settings
Přijmout
Odmítnout
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Jaké soubory cookie využíváme?

Na našem webu využíváme jen nezbytné soubory cookie - ty jsou reakcí na Vámi provedené akce, které představují požadavek na služby, jako jsou nastavení vašich předvoleb ochrany osobních údajů, přihlášení nebo vyplňování formulářů.

Tyto soubory cookie neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.

Soubory cookie pro lepší funkčnost

Tyto soubory cookie umožňují poskytovat vylepšenou funkčnost a přizpůsobení webové stránky. Mohou být nastaveny námi nebo poskytovateli třetích stran, jejichž služby jsme přidali na naše stránky. Pokud tyto soubory cookie nepovolíte, některé nebo všechny tyto služby nemusí fungovat správně.

Jak dlouho zůstanou cookies v mém zařízení? Doba, po kterou soubory cookies zůstanou ve vašem zařízení, se odvíjí od toho, zda se jedná o „trvalé“ nebo „relační“ soubory cookies. Trvalé soubory cookies budou uloženy webovým prohlížečem a zůstanou platné až do nastaveného data vypršení platnosti, pokud je před vypršením platnosti neodstraníte (u nás je to 180 dní). Relační cookies naopak vyprší na konci vaší webové relace, když se webový prohlížeč zavře.
Save settings
Cookies settings