V dnešní době je ochrana životního prostředí stále důležitější. Snažíme se minimalizovat naši stopu na planetě a hledáme způsoby, jak efektivně využít recyklovatelné materiály. V rámci soutěže nazvané „Sestroj dopravní prostředek z recyklovatelných materiálů“ vytvořili naši žáci výrobek z odpadních materiálů. Cílem bylo sestrojit libovolný dopravní prostředek s alespoň jednou pohyblivou částí. Pro výrobu jsme měli k dispozici širokou škálu recyklovatelných materiálů jako jsou PET lahve, krabice, papír, kartonové nádoby a polystyren. Pro spojení a zdobení jsme mohli využít lepenku, tavnou pistoli a barvy.

V rámci tohoto projektu vzniklo několik zajímavých výrobků. Matouš Drahotuský se rozhodl vytvořit míchačku sádrových směsí. Základnu tvořila sádrovláknitá deska, zinkový úchyt sloužil jako držák míchačky a vše bylo spojeno pomocí šroubů a matic z vyřazeného regálu. Motor z kazetového přehrávače poskytoval pohon míchačce, přičemž vypínač byl z pračky, konektor z WiFi routeru a drátky z tiskárny. Nádoba na směs byla vyrobena z plechovky od kukuřice. Výsledkem byl plně funkční výrobek, který dokázal míchat sádrové směsi.

Dalším příkladem je plastové autíčko s názvem „Autotrash“. Toto autíčko bylo vytvořeno z recyklovaných materiálů. Plastová láhev sloužila jako základna, do které byl vložen elektrický obvod z dronu. Kolečka byla vyrobená z plastových vršků, které by jinak skončily jako odpad. Autíčko bylo ovládáno dálkovým ovladačem z nefunkčního dronu. Pro zdobení byly využity papírové kartony a pro podsvícení byly použity LED diody, které reagovaly na stisknutí tlačítka.
Oba tyto projekty dokazují, že je možné vytvořit zajímavé a funkční výrobky z recyklovatelných materiálů. Výroba těchto modelů si vyžádala určitou kreativitu a práci s dostupnými materiály, které by jinak skončily jako odpad. Tito tvůrci využili svou fantazii a dovednosti a vytvořili jedinečné výrobky, které splňují požadavky projektu.
Tato jednoduchá výroba dopravních prostředků z recyklovatelných materiálů je skvělým příkladem toho, jak můžeme využít odpadní materiály a dát jim nový život. Je to způsob, jak podpořit udržitelnost a zároveň rozvíjet naši kreativitu. Tyto projekty nám také ukazují, že vytváření vlastních výrobků může být zábavné a přinášet nám velkou radost.

Slavomíra Schubertová, vyučující fyziky

fotografie M. Drahotuský a R. Koštial