,,Úzkost a strach na mne poprvé padl, když jsem spatřila bránu s nápisem „Arbeit  macht frei“ do nechvalně proslulého tábora,“ uvádí jedna z žaček 9. ročníku. Na ostatní žáky naší školy brána působila podobným dojmem. Zájemci z naší školy měli totiž možnost v listopadu navštívit Památník a muzeum Osvětim-Březinka.

Každý žák vnímal různá místa odlišně:,,Nejvíce mne zasáhl pohled na nádvoří se svíčkami darovanými mrtvým obětem,“ uvedla další žákyně. Žáci hovořili i o koberci z vlasů, pozůstatcích kusů oblečení nebo drastických fotografiích.

Dále následoval přesun do Březinky, kde mnozí žáci považovali za nejhorší zážitek prohlížení trosek plynových komor.

Všichni žáci, kteří jeli, si váží toho, že měli možnost vidět strašlivou minulost, která by se neměla opakovat.

S. Fišarová, M. Alková, L. Daňková, IX.A