Exkurze k volbě povolání

Exkurze se zaměřením na volbu povolání se uskutečnila pro žáky 8. tříd na konci listopadu. Návštěva dvou výrobních závodů měla za cíl seznámit žáky s povoláním operátor výroby v praxi.

Nejdříve jsme navštívili Hanon System Autopal v Novém Jičíně, firmu, která vyvíjí a vyrábí komponenty klimatizační a chladící techniky pro automobilový průmysl. Pro žáky bylo zajímavé sledovat, jak se z rovné štíhlé trubky stává hotový finální výrobek pro vozy značky Ford, Kia, Hundai a Jaguar. U každého dílčího kroku jsme se zastavili, dobře jsme si prohlédli výrobu. Zaujalo nás velké množství robotů, kteří nahrazují lidskou práci. Líbila se nám organizace výroby, vše bylo důkladně promyšlené. Na konci výrobního procesu se hotové výrobky zabalí a převezmou je pracovníci DHL, kteří je posílají na místo určení. Jedná se tedy o „štíhlý“průmysl, který nevyrábí na sklad.

Druhou naší zastávkou byl zázrak z medu. V Lískovci, kde se výrábí Marlenka,  nás zaujalo vyprávění o historii firmy, ale i životní příběh majitele Gevorga Avantisyana. Při tomto výkladu jsme dostali talířek s ochutnávkou jednotlivých produktů.  Prohlédli jsme si také vyrobené dorty pro zvláštní příležitosti. Pak už jsme procházeli návštěvnickým koridorem, který nám umožnil sledovat výrobu. Byli jsme svědky toho, jak funguje celý proces od počátečního zhotovení těsta až po finální zdobení produktů a expedici. Viděli jsme výrobu světlého medového dortu i kakaových kuliček. Nejvíce se nám líbil robot „Fanouš“, který skládá krabice s Marlenkou na palety. Každý z nás dostal na cestu snacky, někteří ještě nakoupili medové produkty pro nejbližší. „Exkurze se mi opravdu moc líbila, návštěvu bych doporučila i dalším spolužákům. Bylo to zajímavé, naučné i zábavné. Určitě bych jela znovu,“ zhodnotila akci Marie Kozelková z 8.C.

Cílem exkurze bylo pomoci žákům 8. ročníku s výběrem povolání, seznámili se s výrobou ve strojírenském a potravinářském závodě.  Díky společnému zážitku došlo i ke stmelení školních kolektivů jednotlivých tříd.

Slavomíra Schubertová, vyučující fyziky a matematiky