Zeyeráci Stars, posádka ZŠ Zeyerova, budou 19. 10. 2023 ve 13:15 hodin z Českého meteorologické ústavu vypouštět svou sondu do vesmíru. Jedná se o vyvrcholení našich příprav v projektu Dotkni se vesmíru. Tento projekt je pořádán ve spolupráci s STEAM Academy, Radioklubem OK1RAJ a Planetum a zapojuje 14 škol z celé České republiky.

A co nás čeká? V daném termínu společně vypustíme meteorologický balon, který není ledajaký. Bude na něm připevněna sonda Zeyerie s kamerou, která má schopnost pořizovat fotografie i ve výšce 30 km nad Zemí, kam balón nejspíše vystoupá. Sonda se na padáku následně snese dolů, takže budeme mít jedinečnou příležitost nahlédnout na naši planetu Zemi z úplně jiné perspektivy. Týž den se ji vydáme vyhledat, abychom se mohli podívat na unikátní fotografie naší planety.

Naše sonda bude při výstupu i sestupu měřit teplotu, tlak, vlhkost a zároveň bude vysílat údaje o své poloze a výšce pomocí GPS. Tato data budou ukládána na mikroSD kartu. Do akce se zapojí všichni členové týmu, o našem dobrodružství si vedeme palubní deník a natáčíme videa. Stavitelé sondy odpovídají za její funkčnost při vypuštění a naučili nás lokalizovat ji v terénu.

Po návratu sondy na Zemi nás čeká opravdové dobrodružství a napětí spojené s očekáváním, jaké fotografie se nám podaří získat. S radostí vám pak představíme naše záběry z tohoto vesmírného dobrodružství.

Ještě máme před sebou spoustu práce, a tak nám držte palce, ať se nám vše podaří.

Zeyeráci Stars