„Každá totalita je zákonitě zločinná,“ řekla na úvod besedy s žáky 9. ročníku Věra Pytlíčková, jejíhož otce zavřeli komunisté v 50. letech na 7 let do lágru v Jáchymově pouze za to, že měl ve Vyškově knihkupectví a vedl junácký oddíl.

Paní Pytlíčková nám vyprávěla o svých zážitcích z dětství, které musela prožívat bez otce, přiblížila nám, jaké poměry panovaly ve škole. Od 7. třídy měla prý pouze snížené známky z chování, protože si nenechala líbit urážky od spolužáků, že je dcera zločince a nepřítele státu.

Vzpomínala, jak se až po roce od zatčení setkala v Jáchymově s tatínkem, který vypadal značně zuboženě a slabě. Vždy se prý navíc bála, aby kvůli nějaké nevhodné otázce nebyla návštěva předčasně ukončena.

Ke konci setkání nám paní Pytlíčková přečetla dopis, který dostala od tatínka z vězení ke svým 14. narozeninám. Psaní bylo plné víry a apelu na dceru, aby se nepoddala nespravedlnosti a aby byla silná. K těmto hodnotám nabádala naše vzácná pamětnice i nás a prosila nás, abychom se nikdy nevzdali svobody a bojovali proti zlu.

„Sledování dokumentů se nevyrovná vzpomínkám živého pamětníka, velmi mě to zaujalo“ zhodnotil setkání Jakub Skládal z 9. B.

                                                                                                                                                              

Kontakt

Základní škola Olomouc, Zeyerova 28, příspěvková organizace
Zeyerova 28/970
779 00 OLOMOUC

tel: 581 114 232
e-mail: info@zs-zeyerova.cz

Kalendář akcí

První den školního roku 2018/2019
3. 9. 2018