V současné době mnoho žáků devátého ročníku vyplňuje přihlášku na střední školu, kdy se rozhodují s ohledem na svoje budoucí povolání. Naše škola tedy v rámci volby povolání na začátku prosince uspořádala pro žáky exkurzi do Prostějova.

Nejprve jsme navštívili rodinnou firmu Koutný, kde se vyrábí pánská móda i uniformy pro státní zakázky. Seznámili jsme se s historií firmy. Provedli nás závodem a ukázali nám sklad, kde nás zaujal široký sortiment kvalitního profesního oblečení. Umožnili nám také nahlédnout do prostor, kde vzniká návrh oděvu až po konečnou finální úpravu.  Zajímavý byl CNC stroj, který vykrajoval součásti obleku v látce. Průvodce a majitelka firmy Petra Koutná nám vše podrobně vysvětlili a zavedli nás do všech částí. Dozvěděli jsme se, že firma plánuje rozšíření a buduje nové výrobní, skladovací i prodejní prostory. Výrobní sortiment je, dle jejich slov, široký, snaží se sledovat nejnovější trendy v materiálech, ve střizích a barvách. Firma každý rok uvádí na trh dvě kolekce jaro a podzim.  V podnikové prodejně si může vybrat každý muž. Žáky překvapila i příznivá cena zboží.

Druhou naší zastávkou byla firma Mubea. Zaujala nás zajímavá prezentace, kde nám představili postupný vývoj firmy z malého rodinného podniku k celosvětové firmě. Vysvětlili nám také, že studenti zde mají možnost vykonávat praxi a odborné stáže.  Prohlédli jsme si jednu z pěti výrobních prostor, což byla výrobna stabilizátorů a pružin. Pracovníci, kteří nás doprovázeli, nám dopodrobna vysvětlili výrobní proces.               

Poslední naší zastávkou byla firma Maier, výrobce plastových komponentů pro automobilový průmysl.  Lisují zde exteriérové i interiérové komponenty, následně je povrchově upravují lakováním či chromováním. Firma zaměstnává pilné a pracovité lidi s dobrým jazykovým vybavením, každý zaměstnanec by měl ovládat kromě českého jazyka i angličtinu a španělštinu.

Hlavním přínosem celé exkurze byla možnost vidět na vlastní oči, jak vypadá celý výrobní postup od nápadu až po realizaci. Pracovníci odpověděli žákům na každou jejich otázku. Myslíme, že jim bylo poskytnuto mnoho zajímavých informací. Žáky zaujala prezentace firem a na základě exkurze mají jasnější představu o budoucí volbě povolání i výběru střední školy. Žáci se seznámili s prostředími firem, kde získali kontakty na pracovníky, kteří by jim mohli zprostředkovat stáž nebo praxi. Také si mohli uvědomit, že čím lepší jazyková vybavenost a celkové výsledky, tím větší by mohli mít studijní stipendium a následně zejména uplatnění na trhu práce. Mnoho žáků by se podobné exkurze do dalších firem znovu rádo zúčastnilo.

Iveta Krejčí, výchovná poradkyně

 

Kontakt

Základní škola Olomouc, Zeyerova 28, příspěvková organizace
Zeyerova 28/970
779 00 OLOMOUC

tel: 581 114 232
e-mail: info@zs-zeyerova.cz

Kalendář akcí

Zatím neplánujeme další akce.