Ve dnech 24. – 27. 5. 2021 proběhla na naší škole další virtuální mobilita projektu Erasmus+ , která plně nahradila plánovaný výměnný pobyt našich žáků v Rumunsku. Tématem společného online setkání našich žáků společně s partnery z Rumunska, Turecka a Portugalska bylo zamyšlení se nad problémem kyberšikany, který je v současné době při využívání digitálních technologií na denní bázi velmi aktuální.  

První den našeho setkání byl věnován především seznamovacím aktivitám účastníků projektu. Dále nám organizátoři z Rumunska představili svou školu, proběhla virtuální prohlídka jejich městečka Valisoary a regionu Hunedoara, kam jsme vlivem současné epidemiologické situace neměli možnost se podívat naživo, a proto jsme velmi uvítali možnost poznat jejich kraj aspoň tímto způsobem.  

 Další dny již jsme se plně věnovali aktivitám spojeným s tématem kyberšikany a především jsme se zaměřili na právní důsledky kyberšikany a měli jsme možnost porovnat situaci v jednotlivých zúčastněných zemích. Online jsme se setkali např. se zástupkyní rumunské policie, která nám nejprve připomněla, jaké jednání je považováno za kyberšikanu, seznámila nás se statistikou výskytu kyberšikany v Rumunsku a představila systém opatření proti takovému jednání. Na závěr jsme se dozvěděli o legálních důsledcích kyberšikany vyplývajících z rumunského právního řádu. Naši žáci zaměřeno na situaci v České republice absolvovali hned v další týdnu ve spolupráci s Bílým kruhem bezpečí.  

Součástí projektového týdne byly i workshopy spojené s tímto tématem, kde žáci mohli nalno projevit svou kreativitu. Představili jsme si řeckou bohyni pořádku Themis a její římskou variantu Justicii, bohyni spravedlnosti, abychom si uvědomili, že proti právní jednání bylo trestáno již v dobách minulých. Výsledkem našeho workshopu bylo ztvárnění bohyně z hlíny, chleba a jiných materiálů dle představivosti jednotlivých týmů.

Dalším projektovým výstupem bylo natočení krátkého videa o kyberšikaně očima našich žáků. Zástupci 5.C. se toho to úkolu zhostili velmi aktivně a na výsledné video se můžete podívat pod článkem.

Mezi další aktivity patřilo malování pocitů podle videa o kyberšikaně, kdy si naši žáci vyzkoušeli týmovou spolupráci a namalovali společný velkoformátový obraz na  plátno, další pak svoje pocity vyjádřili online malbou.

Dále jsme se zabývali problematikou šikany i mezi slavnými osobnostmi a našli jsme např. spoustu písní, které popisují osobní zkušenosti zpěváků s tímto jevem např. Ch. Aguillera, T.Swift a další. 

Projektový týden jsme završili workshopem Respectful schools, kde se žáci zamýšleli nad tím, jak by si představovali Školu plnou respektu a na toto téma napsali články, vytvořili kresby a hlavně diskutovali s partnery z ostatních zemích, jak své vize naplnit a společně došli k závěru, že každý, bez ohledu zda je žák či učitel, musí začít s respektem u sebe samého a šance, že se pak podaří vybudovat příjemné prostředí pro všechny je vysoká.  

Z celého týdne si žáci odnesli spoustu dojmů a nových informací, a protože další projektová mobilita už klepe na dveře, my se již připravujeme a těšíme se na završení celého projektu.  

Vytvořeno pomocí služby Padlet