V letošním školním roce se šikovní žáci naší soutěže zúčastnili technické soutěže. Úkolem bylo vytvořit model letadla dle svých možností a fantazie s maximálním rozměrem 40x40x40 cm. Výtvor musel mít alespoň jeden pohyblivý nebo elektrotechnický prvek (dveře, kola, křídla). Žáci výrobek připravovali sami doma.  Odevzdané modely budou hodnotit členové Katedry technické výchovy UP ve spolupráci s technickým poradcem společnosti Honeywell Aerospace Olomouc.

Soutěže se zúčastnili 3 žáci šestého ročníku a jedna žákyně deváté třídy. Matouš Drahotuský z VI. A si připravil konstrukci letadla z kartonu a novin, následně pracoval s extrémně lehkou stěrkou. Výroba modelu trvala dva týdny. Jak se mu podařil výrobek, můžete zhlédnout v následující fotodokumentaci.

Amálie Drahotuská z IX. A popsala svůj výrobek takto: „Můj model letadla je vyroben z polykarbonátu (bílého a průhledného) a je slepen lepidlem určeným na tvrdé plasty. Inspirovala jsem se tvarem velrybího těla. Nejprve jsem si vytvořila papírové modely, abych vychytala případné nedostatky. Tato příprava mi trvala osm dní. Vlastní výroba finálního modelu trvala pět dní.“ 

 „Pro svůj model letadla jsem využil přírodní zdroje. U nás za vsí v lese se kácely zničené stromy, tak jsem si vzal pár větví a vytvořil svůj Eko Plan. Příprava a výroba mi trvala asi 4 hodiny. Použil jsem větve stromů, tavnou pistoli, vázací drátek, jeden šroubek s podložkou na vrtuli. Nejprve jsem si musel nařezat větve na stejně velké díly, ze kterých jsem postupně pomocí tavné pistole skládal jednotlivé části letadla. Jakmile se mi podařilo spojit jednotlivé části trupu letadla, byla na řadě vrtule. K ní jsem použil delší šroubek a podložku pod matičky. Jemné větvičky jsem předem namočil ve vodě, aby byly ohebné, a z nich jsem vytvořil vrtulku. Nakonec jsem díky větším větvím, nařezaným opět na stejné díly, vytvořil křídla, která jsem ještě upevnil vázacím drátkem k trupu letadla. Vzhledem k tomu, že jde o přírodní typ, nazval jsem jej EKOPLAN,“ shrnul postup výroby Dominik Hladík ze VI. C. Denisa Olšanská ze VI. C vyrobila papírový model letadla, bohužel nemáme žádnou fotodokumentaci jejího výrobku.

S napětím očekáváme výsledky soutěže, všem účastníkům přejeme hodně štěstí. O výsledku Vás budeme informovat.

Slavomíra Schubertová, vyučující fyziky

 

 

 

 

Kontakt

Základní škola Olomouc, Zeyerova 28, příspěvková organizace
Zeyerova 28/970
779 00 OLOMOUC

tel: 581 114 232
e-mail: info@zs-zeyerova.cz

Kalendář akcí

Plavecký výcvik
2. ABC
17.09.2020

 

Dopravní výchova
5.C
17. 09. 2020

 

Den otevřených dveří
9:00 – 12:00
19.09.2020

 

Pasování na čtenáře
2. A
21.09.2020

 

Sběr papíru
21.- 24. 09. 2020

 

Plavecký výcvik
2. ABC
24.09.2020