Žáci naší školy se od ledna až do března 2021 účastnili kroužku programování pro začátečníky programu Micro:bit. Celkem proběhlo deset online setkání.

Nejdříve se naučili základy programu – jednoduché pokyny jako rozsvícení LED světel či zobrazení ikony. Vyučovaná látka na sebe navazovala. Spojením základních pokynů do cyklů se vytvořily základní prvky pro fungování hry. Na posledních hodinách si vyzkoušeli, jaké je to programovat zábavné hry v programu, kdy zvládli hod kostkou, postřehovou hru Auta a Tetris. Žákům to pomohlo pochopit programování a odstranit představu, že programování je těžké. Tuto volnočasovou aktivitu navštěvovalo celkem 20 zájemců.

Jedenáct z nich se poté přihlásilo do navazujícího kroužku Micro:Bitu pro pokročilé. Tense uskutečnil pod vedením pedagoga Mgr. Radka Stejskala z VOŠ  a SPŠE v Olomouci.  Získané dovednosti si mohli žáci vyzkoušet v rámci soutěže, která byla vyhlášena pro účastníky tohoto kroužku pro pokročilé. Ta se konala ve středu 31. 3. 2021. Naši žáci byli úspěšní, když Lukáš Kolísek obsadil 2. místo a Jakub Šesták 3. místo.

Největším přínosem byl zisk cenných zkušeností se základy programování. Program se vytváří online, kdy je možnost stáhnout ho a vyzkoušet si ho fyzicky na čipu Micro:bitu. Kroužek přispěl k posílení zájmu žáků o technické obory. Všichni se shodli, že jim absolvování pomohlo získat nové dovednosti. Líbilo se jim, že vytvořené programy byly zajímavé a zábavné. Mnozí se rozhodli podat přihlášku na střední školu technického zaměření, kde s tímto programem budou také pracovat.

Slavomíra Schubertová

vyučující fyziky na ZŠ Zeyerova, Olomouc