V rámci projektu pro volbu povolání se žáci 8. ročníku zúčastnili exkurze do vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně a Muzea papíru ve Velkých Losinách.

Úvodní část exkurze přečerpávací elektrárny, obrovského vodního díla u obce Loučná nad Desnou, proběhla v Informačním centru. Elektrárna je v provozu od roku 1996, její dolní nádrž leží na říčce Divoká Desná a horní nádrž je vybudována na hoře Dlouhé Stráně v nadmořské výšce 1350 m.  O historii nám také promítli i úvodní film. Dlouhým tunelem pod skálou se pak dostali do obrovské strojovny. Než žáci obešli horní nádrž, která se nachází na vrcholku hory Dlouhé Stráně, trvalo to dobrou půlhodinku. Díky pěknému počasí se všem naskytl nádherný výhled do okolí. Ve Velkých Losinách je průvodkyně seznámila s historií ruční výroby papíru. Dozvěděli se, odkud papír pochází, jak se zpracovával v minulosti a jaká je dnešní technologie výroby. Viděli rovněž samotný proces výroby. Ruční papírna ve Velkých Losinách je nejstarší fungující podnik svého druhu ve střední Evropě, je v provozu již čtyři staletí. V roce 2001 byl soubor objektů papírenské manufaktury prohlášen Národní kulturní památkou.

Další zastávkou pro jednu skupinu se stala firma Pars Nova v Šumperku, dříve Železniční opravny a strojírny Šumperk. Dodnes se tu provádí opravy železničních vozidel. Druhá skupina zavítala na ekofarmu ve Velkých Losinách. Majitel nám ukázal pastviny se stády ovcí i krav a dozvěděli jsme se zajímavosti o chovu. Součástí také byla ochutnávka domácí ovčí klobásky.

Exkurze nabídla žákům návštěvu zajímavých míst našeho kraje a zároveň i nové vědomosti.

Slavomíra Schubertová, vyučující fyziky

 

Kontakt

Základní škola Olomouc, Zeyerova 28, příspěvková organizace
Zeyerova 28/970
779 00 OLOMOUC

tel: 581 114 232
e-mail: info@zs-zeyerova.cz

Kalendář akcí
Online třídní schůzky
začátek na MS Teams v 18:00
25. 11. 2020