Kyberšikana je stále out, bezpečný internet je in!

Dne 17. 3. 2021 byli naši žáci přizváni pedagogy z projektu Kyberšikana je out, přátelství je in! k zapojení se do sledování online konference v souvislosti s touto problematikou. Právě forma šikany za pomocí elektronických médií je jedním z témat projektů Erasmus +, na kterém žáci
i učitelé ZŠ Zeyerova stále systematicky pracují a svými příspěvky se snaží plnit poslání projektu.

Setkání za podpory IDC Security Fora zúčastněné seznámilo hned v počátku se zkrácenou verzí mezinárodně oceněného českého miniseriálu o kyberšikaně #martyisdead, po jehož zhlédnutí následovala beseda s tvůrci série z řad rodičů, psychoterapeutů, adiktologů či odborníků na kybernetickou společnost.

Z hostů lze zmínit např. Martina Kožíška, manažera pro internetovou bezpečnost, jenž stál
u zrodu projektu Seznam se bezpečně!, který cílí na děti věkové kategorie  13–16 let, zkoumá rizika sociálních sítí, seznamování či dětskou prostituci. Jeho náplní je nejen řízení podobných projektů v oblasti bezpečnosti, ale také vzdělávání uživatelů. Sledující měli taktéž možnost v průběhu konference zaslat přednášejícím anonymní dotazy k dané problematice.

V závěru oslovení odborníci pojmenovali i pozitiva těchto technologií, vyjádřili víru v to,
že internet může být bezpečným místem plný přátel, zábavy a inspirace, je však třeba jej umět správně používat, dodržovat jistá pravidla, díky nimž se může každý z nás cítit v tomto virtuálním světe bezpečně. Je zcela pošetilé myslet si, že se nás tento problém netýká a že jsme na řešení kyberšikany sami. Vždy existuje cesta, s kým a jak situaci vyřešit.

Svými zkušenostmi a postupy správného řešení v této oblasti následně obohatili žáci ZŠ Zeyerova další z online setkání s našimi zahraničními kolegy z již zmiňovaného projektu Erasmus, kde dne 25. 3. 2021 představili svůj pohled na situaci pomocí vlastního videa, které připravili na portálu renderforest.com. Zde se jim také naskytla příležitost vyzkoušet si nejlepší online nástroje pro vytváření kvalitních videí, grafiky. Na výsledek jejich práce se můžete podívat zde prostřednictvím odkazů.

Cílem setkání tak bylo demonstrovat na konkrétních záznamech širokou škálu druhů kyberšikany. Každé z videí pak žáci společně okomentovali, proběhla diskuze i sdílení vlastních zkušeností s kyberprostorem. Přínos akce zhodnotili např. žáci 8. ročníku krátkými komentáři:

„Schůzka se mi líbila. Ze začátku jsem byl docela skeptický, ale nakonec vše proběhlo dobře. Angličtina cizinců byla docela v pohodě a videa také.  Celkový pocit byl dobrý a jsem rád,
že jsem se zúčastnil a o kyberšikaně a jejím řešení se dozvěděl něco nového.“

„Pro mě jako pro žáka to byla zajímavá zkušenost. Byl jsem příjemně překvapen úrovní angličtiny cizinců a někdy bych to rád zopakoval.“

„Za mě bylo fajn se sejít po dlouhé době alespoň online. Videa byla poučná, ale třeba stalking bych fakt zažít nechtěla, proto jsem ráda, že o tom vím zase víc. Seriál je super!“

Zmíněné aktivity členů projektu si stále kladou za cíl rozšířit povědomí o tzv. kyberšikaně, připomenout zejména v současné době její nebezpečí, možné následky.