V závěru letošního školního roku měli někteří naši žáci 7. a 8. ročníku možnost zúčastnit se exkurze v pivovaru Radegast a automobilce v Nošovicích.

V návštěvnickém centru pivovaru zhlédli krátký film, který jim podal základní informace o tom, z čeho se pivo vyrábí. Stačí jen čtyři základní ingredience – voda, ječmen, chmel a kvasinky. Následovala prohlídka – podívali  se pod cylindrokónické tanky, do sladovny, stáčírny lahvového piva, do ležáckých sklepů a varny.

Po zakoupení suvenýrů naše kroky mířily do automobilky. Hned ve dveřích na nás čekal s úsměvem na rtech personál společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. Po krátkém videu popisující průběh výroby automobilu od lisování plechových dílů až po montáž a testovací jízdu jsme nastoupili do návštěvnických vláčků. Celá výroba byla hodně robotizovaná. V lisovně pracovník pouze dohlížel a kontroloval práci robotů. Viděli jsme, z jakého plechu vzniká auto, lisovací formy a samotný proces lisování.  Na svařovně pracovalo více než 350 robotů.  Nejvíce dělníků bylo v hale finální výroby. Zhlédli jsme linky podvozků, spojení podvozku (včetně motoru a převodovky) s karosérií. Naši pozornost upoutala linka finální, kde se instalovaly okna, sedadla, volant, kola a dveře. Jednotlivé úkony byly promyšlené tak, aby na sebe přesně navazovaly. Všude bylo čisto a pořádek, ve výrobních halách pěstovali i živé květiny. Bylo napínavé sledovat celý výrobní proces auta.

Náhled do těchto podniků rozšířil žákům obzor před jejich budoucí volbou povolání. Tato akce pomohla motivovat žáky pro výběr studia v technických oborech. Žáci získali mnoho cenných informací. Exkurze byla zajímavým zpestřením konce školního roku.

„ Cesta ve vláčcích byla velmi příjemná a zajímavá. Škoda, že jsme se nemohli podívat do lakovny. Celá prohlídka mi rychle uběhla, zdála se mi docela krátká. Byl to super zážitek. Zaujalo mě, jak jsme byli blízko všech dílů v automobilce. V pivovaru se mi líbila návštěva výrobních prostor, mohli jsme si sáhnout na slad, ječmen, chmel i chmelové granule. Výlet se nám velmi líbil,“ zněla pochvalná slova žáků na zajímavou exkurzi.

Slavomíra Schubertová