V úterý 12. 11. 2019 jsem se se svými spolužáky, žáky 9. ročníku, vydala na cestu do Polska. Navštívili jsme původní koncentrační tábor Osvětim I, který byl založen z bývalých vojenských kasáren. Ujaly se nás velmi milé a vzdělané průvodkyně.

Když jsme prošli nechvalně známou bránou s nápisem ,,ARBEIT MACHT FREI “, atmosféra nás zcela pohltila. Šli jsme mezi bloky a cítili tu hrůzu a nepředstavitelná muka nevinných lidí, která se tohoto místa i po těch letech drží. Vstupovali jsme do budov, kde byly vystavené osobní dokumenty, fotografie, kufry a vlasy deportovaných žen, dětí a mužů. Velmi silný zážitek pro mě byl průchod chodbou, kde visely fotografie vězňů v pruhovaných mundúrech. Viděli jsme 1. plynovou komoru, zeď smrti a sklepní kobky. Po prohlídce Osvětimi I jsme se přesunuli do Osvětimi II, která je známá také jako Březinka. V dřevěných barácích jsme viděli nelidské podmínky, ve kterých vězni museli žít. Šli jsme po stopách některých konkrétních lidí z vystavených fotografií až k místu jejich zavraždění – plynové komoře – jejíž podzemní část se dochovala dodnes.

Tento pochmurný den v nás zanechal jasnou myšlenku a přesvědčení, že nikdy nesmíme dopustit, aby se podobná zvěrstva, kterých by byl schopen spáchat člověk na člověku bohužel i dnes, v budoucnu opakovala.

                                                                       Sabina Nosková, IX. B

 

 

Kontakt

Základní škola Olomouc, Zeyerova 28, příspěvková organizace
Zeyerova 28/970
779 00 OLOMOUC

tel: 581 114 232
e-mail: info@zs-zeyerova.cz

Kalendář akcí

Ředitelské volno
28.06. – 30.06.2021

 

Letní prázdniny
01.07. – 31.08.2021