Zajímá Vás výroba vojenské techniky? Vidět renovaci a výrobu vojenských vozidel bylo umožněno žákům 8. třídy, když na konci června navštívili firmu Excalibur Army ve Šternberku.

Firma patří k českým výrobcům a prodejcům pozemních vojenských a speciálních vozidel, kteří nejen modernizují starší vojenskou techniku, ale také vyrábí nová moderní vozidla. Cílem návštěvy bylo žákům ukázat a představit jednotlivé profese, jež nabízí jeden z největších zaměstnavatelů v regionu. Požadované profese jsou z technických oborů – strojírenství, elektroniky až po kancelářské činnosti – účetnictví, administrativa.

Viděli jsme repasovanou vojenskou techniku – demontáž BVP, opravu dílů, rozložení a znovu složení motoru. Zaujala nás zkušebna motorů, kde se ověřuje jejich funkčnost v zátěži. Zvuk motoru byl velmi slabý, dokud zaměstnanec neotevřel protihlukové dveře. S hotovým protokolem o zkoušce putuje motor do vozidla. U vozidel kontrolují také jejich jízdní vlastnosti a schopnost střelby. V průběhu exkurze nám ukázali různé druhy vojenské techniky – houfnice, středně obrněná vozidla Patriot či raketomet.

Věříme, že forma exkurze umožní žákům lépe si představit, jak jednotlivé profese vypadají v praxi. Právě tyto návštěvy pomůžou žákům s jejich rozhodováním při výběru střední školy a oboru studia.

Slavomíra Schubertová

Exkurze