Ve dnech 1. – 9. 6. 2019 se uskutečnilo další mezinárodní setkání učitelů a žáků v rámci projektu Erasmus+  Cyberbullying is out, friendship is in! Kyberšikana je out, přátelství je in! v malebném portugalském městečku Lousado. Hostitelskou školou byla střední škola Forave. Poblíž turisticky známého centra Porto, jehož historická část je na seznamu památek Unesco, se sešli zástupci Portugalska, ČR, Turecka (dvojí zastoupení) a Rumunska.

Cílem projektové návštěvy bylo šířit povědomí o problému kyberšikana, čelit jejímu nebezpečí a předcházet možným následkům. Účastníci měli možnost se seznámit navzájem prostřednictvím prezentací o své zemi, městě a škole vedených žáky v anglickém jazyce. Hlavní téma kyberšikana bylo ústředním motivem pro práci ve společných workshopech: No it! No Cyberbullying! a ve výtvarném workshopu Reflect me in colours, jehož výsledkem bylo uspořádání výstavky výtvarných děl.

Velký ohlas u všech účastníků vzbudil další bod programu – ukázky národních tanců v národních krojích. Všichni se s radostí zapojili do tanečních aktivit a ve víru tance strávili další příjemné společné chvíle. Naši školu skvěle reprezentovaly dívky z 8. C.

Součástí programu bylo také poznávání místních turistických cílů; žáci se seznámili s místem konání projektu ve hře Treasure Hunt in Lousado, navštívili společně se svými hostitelskými rodinami Porto, dále byli pozváni do partnerského města Famalicao, vyjeli lanovkou k monumentálnímu kostelu v městečku Braga a prošli se středověkými prostorami hradu v Guimaraes. Velký dík patří hostitelským rodinám, ve kterých se naše dívky cítily téměř jako doma.

Setkání bylo velkým přínosem jednak pro aktuálnost tématu kyberšikana, sdílení myšlenkových postojů a vyjádření účastníků různých zemí, prevenci, dálepro možnost zdokonalení se v osobních jazykových dovednostech, navázání přátelství a pro poznání místních zvyklostí, jídla, turistických cílů …

Velmi si vážíme přátelské atmosféry hostitelské organizace a těšíme se na další setkání, tentokráte u nás v listopadu 2019.

             Vladimíra Švecová, Lenka Třísková

Kontakt

Základní škola Olomouc, Zeyerova 28, příspěvková organizace
Zeyerova 28/970
779 00 OLOMOUC

tel: 581 114 232
e-mail: info@zs-zeyerova.cz

Kalendář akcí

Hlavní prázdniny
1. 7. – 31. 8. 2020