V pátek 21. června měli žáci sedmého i osmého ročníku možnost zasednout místo do školních lavic do sedadel zájezdového autobusu, který se s nimi hned ráno vydal směr Mohelnice.

Tam na ně čekala profesionálně zorganizovaná exkurze ve společnosti Siemens, jejíž hlavní činností je výroba elektromotorů, které se používají po celém světě např. ve zdvihadlech na překladištích, na letištních terminálech jako součást dopravníkových systémů pro třídění zavazadel, ve vlecích a lanovkách, ve větrných elektrárnách, nebo ve ventilátorech v tunelech. Formou prohlídky výrobního provozu se děti dozvěděly, jak dlouhou cestu takový elektromotor musí urazit a do kolika šikovných rukou místních pracovníků se musí dostat, než opustí siemenský závod např. do Singapuru, Maroka, Pekingu, nebo Londýna.

Ze světa moderních technologií se žáci po pár kilometrech ocitli v dobách těžké ruční práce, která byla zapotřebí pro výrobu „zrajícího sýra z odstředěného mléka s nízkým obsahem tuku a s pikantní chutí a typickou vůní, s povrchem se zlatožlutým mazem a poloměkkou až měkkou konzistencí s patrným světlejším jádrem“. Určitě jste uhodli, děti navštívily Muzeum olomouckých tvarůžků v Lošticích, kde se seznámily s historií a výrobou této originální moravské potraviny.

Díky tomuto velmi příjemně a užitečně strávenému dni měly děti možnost nahlédnout do dvou naprosto odlišných firem, které však spojuje úspěch, za kterým se skrývá tvrdá práce mnoha lidí nejrůznějších profesí. Vždy stojí za to, když se teorie ze školních lavic propojí s praxí v prostorách s nejmodernějšími technologiemi, jako je to u firmy Siemens, nebo v místnostech se skoro sto padesát let starými ručními stroji a nástroji, které měli žáci možnost vidět v původně rodinné firmě v Lošticích.

Marie Běhalová

Kontakt

Základní škola Olomouc, Zeyerova 28, příspěvková organizace
Zeyerova 28/970
779 00 OLOMOUC

tel: 581 114 232
e-mail: info@zs-zeyerova.cz

Kalendář akcí

Hlavní prázdniny
1. 7. – 31. 8. 2020