Účastníci workshopu z IX. B prožili v prostorách Pevnosti poznání postupnou proměnu společenské atmosféry třicátých let v Československu. Tuto akci pro nás pořádala společnost Post Bellum, která se dlouhodobě věnuje problematice dějin 20. století a zároveň zachycuje vzpomínky pamětníků.

Workshop v dobových reáliích žákům ukázal principy fungování zastupitelské demokracie, ale i vzestup antisemitismu a xenofobie ve společnosti před 2. světovou válkou. Jak se vlivem změny společenské a politické situace mění život mladé židovské dívky Evy, jaké možnosti se před ní otevírají v době, kdy se ve své vlasti už necítí bezpečně?

Zážitkový program představil fenomén uprchlictví z pohledu jednotlivce zasaženého velkými dějinami. Žáci byli postupně různými aktivitami a metodami vtahováni do příběhu mladé dívky a v závěru se měli rozhodnout, zda emigrovat a opustit vše známé a milované, nebo zůstat v nejistotě a nebezpečí a čekat, jak se situace vyvine. Program přinesl mnoho nových informací a podnětů, žáci by však přivítali, kdyby byl trochu kratší.

Milan Absolon

Kontakt

Základní škola Olomouc, Zeyerova 28, příspěvková organizace
Zeyerova 28/970
779 00 OLOMOUC

tel: 581 114 232
e-mail: info@zs-zeyerova.cz

Kalendář akcí

 

Hlavní prázdniny
29. 6. – 1. 9. 2019

 

_________

 

Začátek školního roku 2019/2020
2. 9. 2019